Yüksek Sıcaklık Yağlayıcıları

Bir uygulama için bir yağlayıcı seçerken birçok faktör dikkate alınmalıdır. Yüksek öncelik, bileşenin olası çalışma sıcaklığıdır; bazı uygulamalar maksimum ve minimum sıcaklık arasında döngüsel olarak çalışır, diğerleri ise daha tutarlıdır ve oldukça sabit bir nominal sıcaklıkta çalışır.

Her durumda en uygun yağlayıcıyı belirlemek için maksimum ve minimum çalışma sıcaklığı dikkate alınmalıdır.

Yaygınca bilindiği gibi, hem yağlar hem de gresler yüksek sıcaklıklarda buharlaşır veya bozulur. Sentetik yağlayıcılar genellikle termal olarak daha kararlıdır ve aşırı sıcaklıklara karşı dirençlidir, bununla birlikte çoğu yağlayıcılar için temel kural, sıcaklıktaki her 10-15 ° C'lik artış için, yağlayıcının ömrünün genellikle yarısına kadar düşmesidir.

Dikkate alınması gereken diğer bir faktör de yağlayıcının viskozitesi ve ayrıca Viskozite İndeksidir (VI). Viskozite, temelde sıvının belirli bir sıcaklıkta (genellikle 40 ° C) ne kadar "kalın" olduğudur ve Centistokes (cSt) cinsinden ölçülür. Viskozite İndeksi, viskozitenin sıcaklıkla nasıl değiştiğinin bir ölçüsüdür. Sıvılar düşük sıcaklıklarda kalınlaşır ve yüksek sıcaklıklarda incelir, ideal yağlayıcı geniş bir sıcaklık aralığında, yüksek VI'da daha stabil bir viskozite sunar.

Doğru viskoziteye sahip bir yağlayıcı seçmenin anahtarı, çalışma sıcaklığını bilmektir ve viskozite daha sonra bu sıcaklıkta yeterli bir yağ filmi vermek için seçilebilir.

Mineral yağlar, sentetik yağlara göre bozulmaya karşı daha az dirençlidir, ancak VI'yı ve oksidasyona karşı direnci arttırmak için katkı maddeleri de kullanılabilir.

Gres yağlamayı düşündüğümüzde, baz yağ özellikleri yine de dikkate alınmalıdır, ancak ideal kıvamlaştırıcı ve katkı maddelerini seçerken de dikkatli olmalıyız. Bazı sabunlar termal olarak diğerlerinden daha kararlıdır, bazıları nispeten düşük sıcaklıklarda eriyerek ürünü işe yaramaz hale getirir, bazıları belirli malzemelerle uyumlu değildir ve bazıları suyla yıkanmaya daha dayanıklıdır, dikkate alınması gereken birçok faktör vardır.

Yüksek Sıcaklık nedir?

Açıkçası, yüksek sıcaklık olarak düşündüğümüz şey görecelidir ve endüstriden sektöre, uygulamadan uygulamaya değişir.

Genellikle, çalışma sıcaklığı gereksinimi ne kadar büyükse, ürün o kadar maliyetli olur, ancak dikkate almamız gereken maliyet etkinliğidir. Uygulama için doğru yağlayıcıyı kullanmak, yeniden yağlama maliyetlerinden tasarruf edebilir, makinelerin arıza süresini kısaltabilir, ürün ömrünü uzatabilir ve aşınmayı ve arızaları azaltarak daha fazla üretkenlik ve tasarruf sağlayabilir.

Sarus Endüstriyel; yüksek sıcaklık yağları, gresleri, kuru film kaplamaları ve aerosolleriyle sanayinin ihtiyacına çözümler sunmaktadır. Başvuru gereksinimlerinizi karşılayacak en uygun ürün detayları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.